Toidupüramiid on tervisliku toitumise alus. Toidupüramiid on väga lihtne ja näitlik õpetus sellest, mida iga tervislikult toituv, elav ja mõtlev inimene peaks nii oma toidumenüüs kui ka igapäevaelus jälgima.

Toidupüramiid annab juhised tasakaalustatud menüüks. Püramiidi ülesehitus on iseenesest väga lihtne. Alumised suuremad alad on toidugrupid, mille kogused peaksid menüüs olema suuremad ning tipu poole kitsamaks liikudes näeme aineid, mille tarbimist tuleks piirata või sootuks ära jätta.

Kõige suurema aluse moodustab püramiidi puhul aga tegelikult hoopis liikumine, mis tagab, et toiduga saadud ja liikumisega kulutatud energia oleksid tasakaalus.

Eesti riiklikes toitumissoovitustes on paika pandud püramiid, mille esimene toidukorrus ehk kõige suurem grupp koosneb kartulist ja teraviljast. Järgmised on puu- ja köögiviljad, edasi piima- ja lihatooted, seejärel lisatavad toidurasvad. Kõige tipus on erinevad maiustused ja näksid, mille söömine pole sugugi kohustuslik.

„Toidupüramiidi peaks järgima inimene, kes soovib tervislikult toituda ja hoida oma toitumist tasakaalus. Mitte kalduma äärmustesse, aga nagu juhises on öeldud, võib teha toidugruppide sees erinevaid valikuid. Näiteks, kes ei armasta teraviljaputrusid, võib valida leivatooteid või asendada need kartuliga,“ selgitas toitumisnõustaja Külli Holsting.

Küll aga väärib märkimist asjaolu, et lisaks riiklikele toitumissoovitustele on oma püramiidi kokku pannud ka Eesti toitumisnõustajad ja -terapeudid, mis erineb veidi ametlikust versioonist. Peamised toidugrupid on küll samad, kuid erinevusi leiab püramiidiastmete paigutuses. Käesolevas artiklis vaatleme mõlemaid versioone.

Allikas: tervisliktoitumine.ee